بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
EN
  • 1402/03/02 - 13:29
  • - تعداد بازدید: 538
  • - تعداد بازدیدکننده: 509
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه
باقری‌مقدم در نشست اجتماع نخبگان استان بوشهر مطرح کرد:

لزوم شنیدن نقطه نظرات نخبگان و ایجاد هم‌افزایی میان استانداری‌ها و نمایندگان استان‌ها در مجلس

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان بر اهمیت شنیدن نقطه نظرات نخبگان و ایجاد هم‌افزایی میان استانداری‌ها، نمایندگان استان‌ها در مجلس و همچنین نخبگان در قالب اتاق‌های فکر و یا هسته‌های حل مسئله استاد محور و دانشجو محور تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ نشست اجتماع نخبگانی سرآمدان و مستعدن برتر بومی استان بوشهر-ساکن تهران با حضور استاندار بوشهر، قائم مقام و معاونان بنیاد ملی نخبگان، رئیس بنیاد نخبگان استان بوشهر و جمعی از متخصصان و محققان این استان در محل بنیاد ملی نخبگان برگزار شد.

در بخشی از این نشست، ناصر باقری مقدم؛ قائم مقام بنیاد ملی نخبگان بر لزوم استفاده از توان نخبگان در حل مسائل استان تأکید کرد و گفت: از سال قبل تصمیم گرفتیم نشست‌های هم‌افزایی و هم‌اندیشی میان نخبگان استان‌های مختلف که ساکن تهران هستند و مسئولان استانی در محل بنیاد ملی نخبگان برگزار شود چراکه کشور در سال‌های گذشته در موضوع مهاجرت با مسئله مهاجرت نخبگان استان‌های مختلف به تهران نیز مواجه بوده است و همین امر سبب شده برنامه‌های توسعه‌ای در استان‌های مختلف به دلیل تراکم پایین نخبگان بومی، بروندادهای مطلوب نداشته باشد.

وی افزود: خوشبختانه در نشست‌های قبلی نتایج بسیار خوبی حاصل شد که مهمترین آن آشنایی مدیریت استانی با ظرفیت‌های نیروی انسانی نخبگان استان بود و این امر زمینه‌ساز ورود نخبگان به چرخه حل مشکلات استان‌ها شد.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: شنیدن نقطه نظرات نخبگان و ایجاد هم‌افزایی بین استانداری‌ها، نمایندگان استان‌ها در مجلس و همچنین نخبگان در قالب اتاق‌های فکر و یا هسته‌های حل مسئله استاد محور و دانشجو محور، از دیگر نتایج برگزاری این نشست‌ها است و می‌تواند سرآغازی برای حضور و استمرار فعالیت نخبگان در چرخه توسعه بوم اقلیم باشد.

باقری مقدم در ادامه با بیان اینکه بنیاد ملی نخبگان در سال جاری اجرای برنامه کانون های مردمی شناسایی و هدایت مستعد این برتر را برای مناطق کمتر برخوردار آغاز کرده، اظهار داشت: دراین طرح هدف اینست که با راه‌اندازی ۲۰۰ مرکز و با کمک سمپاد بتوان بخش بیشتری از دانش‌آموزان مستعد کشور را تحت حمایت قرار دهد.

وی با بیان اینکه بنیاد ملی نخبگان در حوزه استخدام نخبگان در دستگاه‌های اجرایی برای هر استان برنامه ویژه‌ای در نظر دارد، خاطرنشان کرد: در موضوع اشتغال و استخدام نخبگان، بنیاد ملی نخبگان برنامه‌ای طراحی کرده تا افراد به شرط اخذ امتیاز لازم بتوانند از مسیر این بنیاد در دستگاه‌های اجرایی استخدام شوند که البته این روند به زودی در حوزه‌های فنی و مهندسی نیز اجرایی خواهد شد.

باقری مقدم با اشاره به ضرورت شبکه‌سازی نخبگان استان، گفت: این شبکه‌ها باید در وهله اول از اعضای خود نمایندگی کنند، به این معنا که پیگیر مسائل نخبگان از بنیاد ملی نخبگان و استانداری و دیگر دستگاه‌های اجرایی باشند و در وهله دوم باید نقش پشتیبانی از اعضا را به خوبی ایفا کنند.

وی تاکید کرد: امید است این نشست در نیمه دوم سال جاری به منظور پیگیری موارد ذکر شده در نشست امروز برگزار شود.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان خاطرنشان کرد: اتاق فکر و هسته‌های اندیشه‌ورز استانی در حال شکل‌گیری است و علاوه بر آن حمایت از تشکیل تیم‌های حل مسائل استان نیز باید مورد توجه قرار بگیرد. به این موارد، فعال کردن بخش اشتغال با معرفی افراد به مجموعه صنعتی و اجرایی و صدالبته اعطای بورس صنعتی را نیز باید افزود.

شایان ذکر است، در این نشست، نخبگان و مستعدان‌برتر به طرح دیدگاه‌ها و نظرات خود در خصوص حمایت‌های بنیاد ملی نخبگان از اجتماع نخبگانی پرداختند و ضمن بیان انتقادات و پیشنهادان خود درباره عملکرد دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی، خواستار ایجاد بستر مناسب در استان بوشهر برای تاثیرگذاری نخبگان در رشد و توسعه استان شدند.

شبکه‌سازی نخبگانی و برقراری ارتباط میان نخبگان بومی در استان، احصای نیازهای استانی براساس طرح های کلان راهبردی، سند آمایش سرزمین و اسناد بالادستی و طرح موضوعات مسئله‌محور با نخبگان، پیگیری و تشکیل شوراهای تخصصی اندیشه‌ورز در استان‌ها، ایجاد زیرساخت‌های لازم برای حمایت از نخبگان حوزه صنایع غذایی و پتروشیمی‌ و بهره‌مندی از توان نخبگان، تسهیل شرایط طرح نظام وظیفه تخصصی مستعدان برتر و نخبگان، ارتقای دیپلماسی علمی و افزایش حمایت از فرصت‌های مطالعاتی، افزایش حمایت‌های دولتی از ایجاد و راه‌اندازی کسب و کار و شرکت‌های دانش بنیان برای توسعه فرهنگ کارآفرینی، فراهم کردن بستر مناسب انگیزه بخشی به دانش‌آموزان و انتقال دانش نخبگانی به دانش آموزان مستعدبرتر و توجه ویژه به مدارس استعداد درخشان، حرکت به سمت تربیت مدیر کارآمد و ایجاد بستر مدیریت مطلوب، توجه به نخبگان به عنوان سرمایه اجتماعی و شاخص‌های رشد اجتماعی، تسهیل‌گری بوروکراسی اداری و تسهیل قوانین در مسیرهای رشد نخبگان، ایجاد فضای مناسب برای بهره‌مندی از توان نخبگان غیرمقیم و بسترسازی برای نگهداشت نخبگان در بوم‌محل از مهمترین نکات مطرح شده توسط حاضران در این نشست بود.
 ***
ما را در شبکه‌های اجتماعی به آدرس bmnirann@ دنبال کنید.

برای اطلاع از طرح‌های بنیاد ملی نخبگان اینجا کلیک کنید.
  • گروه خبری : newNews,SlideShow
  • کد خبر : 165600
مدیر سایت
خبرنگار

مدیر سایت

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید