EN
×

برای جستجو "Enter"را فشار دهید

دسته بندی ها

آیا افراد می‌توانند به صورت مجزا مانند سایر تسهیلات در این تسهیل نیز ثبت نام کنند؟

این طرح به صورت طرح ملی است و هم اکنون برای تمام دانش‌آموزان در پایه‌های چهارم تا ششم مدارس ابتدایی اجرا می‌شود. لذا دانش‌آموزانی که در پایه‌های تحصیلی مذکور هستند در تمامی مدارس اعم از مدارس عادی، غیرانتفاعی، سمپاد، هیئت امنایی، شاهد و.... مشمول این طرح هستند و نیازی به ثبت نام در این طرح نیست.

آیا این طرح برای دوره اول ابتدایی هم اجرا می‌شود؟

خیر، فعلا تمرکز طرح در دوره دوم ابتدایی و متوسطه اول است.

آیا والدین دانش‌آموزان می‎‌توانند از میانگین نمرات استعدادی دانش‌آموز خود اطلاع داشته باشند؟

نتایج استعدادی دانش‌آموزان مشمول طرح به صورت محرمانه است. لذا اولیای مدارس و دانش‌آموزان از نتایج طرح مطلع نمی‌شوند.

نحوه شناسایی دانش‌آموزان مستعد در دوره متوسطه اول چگونه است؟

تا 10درصد دانش‌آموزان مستعد هر منطقه آموزشی، براساس تجمیع نتایج پیمایش‌های استعدادی پایه‌های چهارم تا ششم توسط بنیاد شناسایی می‌شوند. سپس این افراد به عنوان فهرست پایه مستعدان خواهند بود. همچنین، دانش‌آموزان معرفی شده توسط شورای معلمان مدرسه و نفرات منتخب رقابت‌های معتبر به گروه مستعدان نیز به این فهرست اضافه خواهند شد.

آیا اسامی مستعدان شناسایی شده در جایی ثبت می‌شود؟

با توجه به لزوم حفظ محرمانگی نتایج این طرح با تأکید بر پایبند بودن به اصول حاکم بر آن، اسامی مستعدان شناسایی شده در هر منطقه آموزشی صرفا در اختیار بنیاد بوده و در جای دیگری ثبت نخواهد شد.

آیا بنیاد موسسه‌ای که بتواند شناسایی استعداد دانش‌آموزان را انجام بدهد را مورد تایید قرار می‌دهد؟

اگرچه در سال‌های اخیر تعداد موسسات شناسایی و پرورش استعداد و خلاقیت به طرز چشم‌گیری افزایش یافته است. اما هیچ کدام از آنها زیر نظر بنیاد و مورد تایید آن نیستند.

آیا برای افرادی که مشمول تسهیلات طرح شهید صیاد شیرازی بنیاد شده است، گواهی عضویت صادر می‌شود؟

خیر؛ بنیاد ملی نخبگان عضو ندارد و تسهیلات بنیاد صرفاً به دلیل احراز شرایط بهره‌مندی از هر پشتیبانی، به برگزیده اعطا می‌شود.

آیا بنیاد ملی نخبگان برای افرادی که از تسهیلات این بنیاد بهره‌مند شده‌اند، گواهی بهره‌مندی از تسهیلات صادر می‌کند؟

بنیاد ملی نخبگان بر اساس اقدامات تکلیفی سند راهبردی کشور در امور نخبگان، با کمک سایر نهادهای کشور، تسهیلات متنوعی را برای اقشار مختلف اجتماع نخبگانی در سطوح مختلف فراهم آورده است. تسهیلات بنیاد به واسطه سوابق فعالیت های هر فرد شامل سوابق آموزشی، پژوهشی، فناورانه و سایر فعالیت های فرهنگی و اجتماعی به وی اعطا می شود. از این‌رو برگزیدگی در بنیاد ملی نخبگان افتخار جدیدی محسوب نمی شود که لازم باشد برای آنگواهی یا معرفی نامه به برگزیدگان اعطا گردد و برگزیدگان صرفاً از تسهیلات مربوط به این شیوه نامه بهره مند خواهند شد.

آیا دریافت تسهیلات از بنیاد ملی نخبگان جزء افتخاراتی است که لازم است در رزومه به آن اشاره شود؟

تسهیلات بنیاد ملی نخبگان صرفاً به‌واسطۀ سوابق فعالیت¬های هر فرد (شامل سوابق آموزشی، پژوهشی، فناورانه و سایر فعالیت¬های فرهنگی و اجتماعی) به وی اعطا می¬شود. با توجه به آن‌که تسهیلات بنیاد به منظور توانمندسازی و هموار کردن زمینۀ جذب و اثرگذاری مشمولان، طراحی شده است و اثرات و تبعات دریافت آن، به‌صورت خودکار زمینۀ ارتقای مشمولان را ایجاد می‌کند، بنابراین استفاده از تسهیلات بنیاد افتخار جدیدی محسوب نمی‌شود. به بیان دیگر، تأیید درخواست‌های متقاضی در بنیاد، صرفاً به معنای بهره‌مندی از مزایای مندرج در تسهیلات تأیید شده برای وی است و برای درج آن در رزومه، ارزش خاصی متصور نیست. برای مثال، فردی که در یک جشنوارۀ محصول‌محور و معتبر شرکت و در آن برگزیده می‌شود، به دلیل دستاوردی که ماهیت مستقلی دارد و در آن جشنواره ارائه شده است، برگزیده می‌شود و به همین خاطر، برگزیدگی مذکور، امتیازی برای متقاضی است و در صورتی که متقاضی امتیازات لازم را از مجموعه فعالیت‌های خود کسب کند، از پشتیبانی‌های دانشجویی بنیاد بهره‌مند می‌شود. بنابراین برگزیدگی در بنیاد، مستقل از سوابق فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی، فناورانه و ... هر فرد نیست.

تسهیلات خدمت نظام وظیفه تخصصی با چه هدفی به دانش‌آموختگان برتر اعطا می‌شود؟

این تسهیلات با هدف استفادۀ بهینه از فرصت خدمت مقدس نظام وظیفۀ برگزیدگان دانشگاهی داخل و خارج از کشور، برای حل مسائل دستگاه‌های مختلف کشور از یک سو و تسهیل شرایط خدمت آنان از سوی دیگر، اعطا می‌شود.

طرح شهید صیاد شیرازی (تسهیلات خدمت نظام وظیفه تخصصی) چه امکاناتی را در اختیار مشمولان قرار می‌دهد؟

مشمولان این تسهیلات، با معرفی بنیاد، دوره خدمت نظام وظیفه خود را که شامل «دوره آموزش نظامی» و «اجرای طرحی پژوهشی، فناورانه، فرهنگی یا مشابه آن» است، طی می‌کنند و زمان این دوره، حدوداً نصف دوره سایر مشمولان است.

اولین گام برای درخواست تسهیلات نظام‌وظیفه تخصصی چیست؟

دانش‌آموختگان مؤسسه‌های علمی داخل کشور می توانند درخواست خود برای استفاده از تسهیلات را در پایگاه اطلاعاتی بنیاد به نشانی http://sina.bmn.ir و دانش آموختگان خارج از کشور به نشانی connect.isti.ir بارگذاری کنند.

متقاضیان در چه بازه‌های زمانی می‌توانند درخواست خود را برای بهره‌مندی از تسهیلات به بنیاد ارسال کنند؟

متقاضیان در هر زمانی که دانش‌آموخته شدند مجازند درخواست خود را برای استفاده از تسهیلات نظام‌وظیفه تخصصی در سامانه بارگذاری کنند و بنیاد حداکثر تا 45 روز پس از بارگذاری درخواست، پرونده را بررسی و نتیجه را اعلام می‌کند.

کارگروه‌های بنیاد ملی نخبگان در چه بازه‌های زمانی برگزار می‌شود؟

به طور کلی کارگروه‌های بنیاد برای بررسی درخواست متقاضیان در نیمه اول ماه‌های فرد سال و نیمه دوم فروردین‌ماه؛ برگزار می‌گردد.

آیا دانش‌آموختگان مشمول خدمت نظام وظیفه تخصصی، نیاز به گذراندن دوره آموزش نظامی دارند؟

بله؛ این دوره برای آشنایی با اصول دفاع و به مدت 45 روز، هر سال معمولاً در دو مقطع زمانی (تیرماه و دی ماه) برگزار می‌شود.

زمان دوره خدمت نظام وظیفه تخصصی چه مدت است؟

حداقل برابر با نیمی از دوره رسمی نظام وظیفه سایر مشمولان هم‌تراز است.

آیا مشمولان می‌توانند در دوره خدمت نظام وظیفه تخصصی، به تحصیل مشغول شوند؟

خیر؛ مگر این که دانشجوی دوره دکتری تخصصی و در حال گذراندن رساله (پس از تصویب پیشنهاده) داخل کشور باشند. دانشجویان دورۀ دکتری خارج از کشور نمی‌توانند همزمان با تحصیل از این تسهیل بهره‌مند شوند.

چنانچه متقاضیان در دوران تحصیل، مشمول پشتیبانی‌های دانشجویی بنیاد شده باشند، می‌توانند از تسهیلات نظام وظیفه تخصصی استفاده کنند؟

انتخاب مشمولان هر یک از پشتیبانی‌های بنیاد، مستقل از یکدیگر است و برگزیدگان، بر اساس امتیاز حاصل از مجموع فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی، فناورانه و فرهنگی خود مطابق با شیوه‌نامه، انتخاب می‌شوند.

دانش‌آموختگان کدام دانشگاه‌ها مشمول تسهیلات نظام وظیفه تخصصی می‌شوند؟

دانش‌آموختگان همه مراکز آموزشی، پژوهشی و فناوری‌ داخل یا خارج از کشور که صحت مدارک آنان به تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یا شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده باشد، می‌توانند درخواست خود را برای بهره‌مندی از این تسهیلات ارائه کنند و در صورت برگزیدگی، از آن برخوردار شوند.

درخواست استفاده از تسهیلات نظام وظیفه تخصصی را به چه صورت باید ارسال کرد؟

متقاضیان استفاده از تسهیلات نظام وظیفه تخصصی ویژه دانش‌آموختگان برتر دانشگاه‌های داخل کشور، دانش‌آموختگان فناور باید به سامانه الکترونیکی بنیاد (به نشانی: http://sina.bmn.ir) مراجعه و پس از تکمیل پرونده، درخواست خود را ارسال کنند. دانش‌آموختگان دانشگاه‌های خارج از کشور نیز برای استفاده از تسهیلات نظام وظیفه تخصصی ویژه دانش‌آموختگان خارج از کشور، باید به پایگاه اطلاعاتی برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور (به نشانی: (http://connect.isti.ir مراجعه و درخواست خود را ارسال کنند.

چنانچه متقاضی، یک بار درخواست استفاده از تسهیلات را در سامانه بارگذاری کند و با آن مخالفت شود، آیا امکان ارسال درخواست مجدد وجود دارد؟

بله؛ متقاضی در صورت ارتقای فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی، فناورانه و فرهنگی خود، پس از گذشت دست‌کم 3 ماه از اعلام نتیجه کارگروه، می‌تواند مجدداً درخواست خود را از طریق سامانه ارسال کند.

نخبه‌کیست؟

واژه نخبه به فردی برجسته و کارآمد اطلاق می‌شود که در خلق و گسترش علم، فناوری، هنر، ادب، فرهنگ و مدیریت کشور در چارچوب ارزش‌های اسلامی اثرگذاری بارز داشته باشد و همچنین فعالیت‌های وی بر پایه هوش، خلاقیت، انگیزه و توانمندی‌های ذاتی از یک‌سو و خبرگی، تخصص و توانمندی‌های اکتسابی از سوی دیگر، موجب سرعت‌بخشیدن به پیشرفت و اعتلای کشور شود.

صاحب استعداد برتر (مستعد برتر)کیست؟

فردی‌که مستعد نخبگی است لیکن هنوز به شرایط آن دست ‌نیافته و دستیابی به آن، مستلزم فرایند هدایت و توانمند‌سازی برای کسب خبرگی و نهایتاً اثرگذاری بر محیط است.

آیا می‌توان به دانشجویان لفظ «نخبه» را اطلاق‌کرد؟

خیر؛ با توجه به تعاریف فوق، مشخص است‌که دانشجویان تا نخبه‌شدن راهی طولانی در پیش دارند؛ ولی دانشجویان برتر را می‌توان «مستعد برتر» دانست.

آیا برای دانشجویی که مشمول پشتیبانی‌های بنیاد شده است، گواهی عضویت صادر می‌شود؟

خیر؛ بنیاد ملی نخبگان عضو ندارد و پشتیبانی‌های بنیاد صرفاً به دلیل احراز شرایط بهره‌مندی از هر پشتیبانی، به برگزیده اعطا می‌شود.

آیا بنیاد ملی نخبگان برای افرادی که از تسهیلات این بنیاد بهره‌مند شده‌اند، گواهی بهره‌مندی از تسهیلات صادر می‌کند؟

بنیاد ملی نخبگان بر اساس اقدامات تکلیفی سند راهبردی کشور در امور نخبگان، با کمک سایر نهادهای کشور، تسهیلات متنوعی را برای اقشار مختلف اجتماع نخبگانی در سطوح مختلف فراهم آورده است. تسهیلات بنیاد به واسطه سوابق فعالیت‌های هر فرد شامل سوابق آموزشی، پژوهشی، فناورانه و سایر فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی به وی اعطا می‌شود. از این‌رو برگزیدگی در بنیاد ملی نخبگان افتخار جدیدی محسوب نمی‌شود که لازم باشد برای آنگواهی یا معرفی‌نامه به برگزیدگان اعطا گردد و برگزیدگان صرفاً از تسهیلات مربوط به این شیوه‌نامه بهره‌مند خواهند شد.

آیا دریافت تسهیلات از بنیاد ملی نخبگان جزء افتخاراتی است که لازم است در رزومه به آن اشاره شود؟

تسهیلات بنیاد ملی نخبگان صرفاً به‌واسطۀ سوابق فعالیت‌های هر فرد (شامل سوابق آموزشی، پژوهشی، فناورانه و سایر فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی) به وی اعطا می‌شود. با توجه به آن‌که تسهیلات بنیاد به منظور توانمندسازی و هموار کردن زمینۀ جذب و اثرگذاری مشمولان، طراحی شده است و اثرات و تبعات دریافت آن به‌صورت خودکار زمینۀ ارتقای مشمولان را ایجاد می‌کند، بنابراین استفاده از تسهیلات بنیاد افتخار جدیدی محسوب نمی‌شود. به بیان دیگر، تأیید درخواست‌های متقاضی در بنیاد صرفاً به معنای بهره‌مندی از مزایای مندرج در تسهیلات تأیید شده برای وی است و برای درج آن در رزومه، ارزش خاصی متصور نیست. برای مثال، فردی که در یک جشنوارۀ محصول‌محور و معتبر شرکت کرده و در آن برگزیده می‌شود، به دلیل دستاوردی که ماهیت مستقلی دارد و در آن جشنواره ارائه شده است، برگزیده می‌شود و به همین خاطر، برگزیدگی مذکور امتیازی برای متقاضی است و در صورتی که متقاضی امتیازات لازم را از مجموعه فعالیت‌های خود کسب کند، از پشتیبانی‌های دانشجویی بنیاد بهره‌مند می‌شود. بنابراین برگزیدگی در بنیاد مستقل از سوابق فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی، فناورانه و ... هر فرد نیست.

آیا برای برنامه‌ها و طرح‌های برگزار شده توسط بنیاد، گواهی حضور صادر می‌شود؟

برای افرادی که در طرح شهید احمدی‌روشن، مشارکت داشته باشند، گواهی حضور در طرح، از سوی مسئول طرح صادر می‌شود. آن دسته از دانشجویانی که در رویدادهای رقابتی مسئله‌محور (طرح شهید بابایی) شرکت کنند، مطابق با مقررات رویداد و پس از تأیید کارگزار برگزاری رویداد، گواهی شرکت در طرح صادر می‌شود. برای آن دسته از دانشجویان مشمول پشتیبانی‌‎های بنیاد که در برنامه‌های توانمندسازی برگزار شده توسط بنیاد‌های استانی شرکت نمایند، با درخواست متقاضی، گواهی گذراندن دورۀ آموزشی مورد نظر، از سوی بنیاد استانی برگزارکنندۀ برنامه صادر می‌شود.

دانشجویان متقاضی دریافت پشتیبانی‌های بنیاد چه‌کاری باید انجام دهند؟

متقاضیان ابتدا باید پرونده خود (شامل اطلاعات شناسنامه‌ای، سوابق آموزشی، پژوهشی و افتخارات و ...) را در سامانۀ اطلاعاتی بنیاد به نشانیhttps://sina.bmn.ir تکمیل و پیش از اتمام مهلت زمانی اعلام‌شده از سوی بنیاد،گزینه «درخواست بررسی پرونده برای پشتیبانی‌های دانشجویی» را در بخش «ثبت درخواست‌ها»ی سامانه انتخاب کنند. در صورت برگزیده‌شدن متقاضی، امکان ارسال درخواست‌های دریافت هر یک از تسهیلات، در کارپوشه وی در سامانه ایجاد می‌شود.

بررسی پرونده و انتخاب برگزیدگان به چه صورتی انجام می‌شود؟

بنیادهای استانی، اطلاعات بارگذاری‌شده از سوی متقاضیان را با کمک دانشگاه‌های محل تحصیل آنان و سایر مراجع ذی‌صلاح بررسی و راستی‌آزمایی می‌کنند و سپس بنیاد ملی برترین دانشجویان را بر اساس ظرفیت‌های تعیین‌شده برای هر گروه‌تحصیلی انتخاب می‌کند.

نواقص پرونده‌ها چگونه به متقاضیان اطلاع داده می‌شود و متقاضیان باید چه اقداماتی برای رفع نقص انجام دهند؟

در زمان بررسی، نواقص پرونده از طریق کارپوشه متقاضی در سامانه سینا به وی اطلاع‌رسانی می‌شود و لازم است متقاضی در مهلت زمانی مذکور در پیام اعلام نقص، برای رفع نقص اقدام و پرونده خود را برای بررسی مجدد با انتخاب گزینه «بررسی مجدد» به بنیاد ارسال نماید. در غیر این صورت پس از پایان مهلت تعیین‌شده، پرونده به صورت خودکار به کارپوشه بنیاد باز می‌گردد. در بررسی مجدد پرونده اگر نقص برطرف نشده مربوط به سوابق تحصیلی باشد یک بار دیگر به متقاضی اعلام نقص شده و فرصت محدودی برای رفع نقص داده می شود اما در صورتی که نقص برطرف نشده برای مواردی غیر از سوابق تحصیلی باشد پرونده به مراحل بعدی منتقل و امتیاز موارد رفع نقص نشده لحاظ نخواهد شد.

دانشجویان چگونه می‌توانند از نتیجه درخواست خود اطلاع پیدا کنند؟

مجدداً تأکید می‌شود بنیاد ملی نخبگان عضو ندارد؛ بلکه به عنوان نهادی حاکمیتی در زمینه سیاست‌گذاری برای شناسایی و توانمندسازی مستعدان و به‌کارگیری و الگوسازی نخبگان در جامعه و زمینه‌سازی برای جذب و اثرگذاری آنان فعالیت می‌کند. بنابراین اصالتاً هیچ دانشجویی/دانش‌آموخته‌ای عضو بنیاد نیست و دانشجویان، هر سال بر اساس مقررات و معیارهای بنیاد برگزیده و مشمول پشتیبانی‌های دانشجویی خواهند شد. بنابراین، همۀ دانشجویان متقاضی پشتیبانی‌های دانشجویی، اعم از متقاضیانی که پیش از این، از تسهیلات بنیاد بهره‌مند شده یا نشده‌اند، لازم است بر اساس برنامه‌ زمان‌بندی مربوط به این تسهیلات، درخواست خود را در سامانه ثبت نمایند.

چنانچه دانشجو در یک مقطع تحصیلی از پشتیبانی‌های دانشجویی بهره‌مند شده باشد، امکان استفاده از این پشتیبانی‌ها در مقطع تحصیلی دیگر را دارد؟

بله؛ محدودیتی برای استفاده از این پشتیبانی‌ها در مقاطع تحصیلی مختلف وجود ندارد و چنانچه دانشجو بتواند در هر سال تحصیلی در رقابت با سایر متقاضیان برگزیده شود، می‌تواند از این پشتیبانی‌ها بهره‌مند گردد. به بیان دیگر، این پشتیبانی‌ها سالیانه است و ارتباطی با سال‌های دیگر ندارد.

تعداد دفعاتی‌که هر دانشجو در یک مقطع از تحصیل می‌تواند از این پشتیبانی‌ها بهره‌مند شود، چند بار است؟

اگر دانشجو در هر سال تحصیلی در رقابت با سایر دانشجویان برگزیده شود، می‌تواند هرساله (تا سقف سال‌های مجاز مذکور در شیوه‌نامه) از پشتیبانی‌ها بهره‌مند شود.

اگر دانشجو در یک سال تحصیلی مشمول پشتیبانی‌های دانشجویی بنیاد شود، آیا برای بهره‌مندی از این پشتیبانی‌ها در سال بعد، نیاز به ارسال مجدد درخواست دارد؟

مشمولان صرفاً برای یک سال (از مهرماه تا شهریورماه سال بعد) برگزیده می‌شوند و لازم است برای بهره‌مندی از این پشتیبانی‌ها، بر اساس برنامه‌ زمان‌بندی مربوط به این تسهیلات، درخواست خود را در سامانه ثبت نمایند.

آیا فقط دانشجویان روزانه دانشگاه‌ها مشمول پشتیبانی‌های دانشجویی می‌شوند یا سایر دانشجویان (نوبت دوم، نیمه‌حضوری و ...) نیز می‌توانند از این پشتیبانی‌ها بهره‌مند شوند؟

تنها ملاک بنیاد، برگزیده‌شدن فرد بر اساس مجموعه فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و فناورانه وی است.

آیا دانشجویان دانشگاه‌های غیردولتی (غیرانتفاعی، پیام نور و آزاد اسلامی) امکان بهره‌مندی از پشتیبانی‌های دانشجویی را دارند؟

تمام دانشجویان دانشگاه‌های کشور (اعم از دولتی و غیردولتی) امکان شرکت در این رقابت را دارند و در صورت برگزیده‌شدن، از پشتیبانی‌ها بهره‌مند می‌شوند.

آیا در انتخاب برگزیدگان، برای دانشگاه یا استان سهمیه در نظر گرفته می‌شود؟

خیر؛ رقابت به صورت کشوری خواهد بود و هر متقاضی با توجه به رشتۀ تحصیلی، دورۀ تحصیلی و سال ورود به آخرین دورۀ تحصیلی خود در گروه مشخصی قرار می‌گیرد و در صورت کسب حدنصاب امتیاز در گروه خود (بر اساس ظرفیت گروه) انتخاب خواهد شد.

دارندگان کدام یک از افتخارات علمی، به صورت مستقیم از پشتیبانی‌های دانشجویی بهره‌مند خواهند شد؟

صرفاً دارندگان رتبه‌های برتر کشوری آزمون سراسری (کنکور) ورود به مقطع پایۀ (کارشناسی و دکتری حرفه‌ای) دانشگاه‌ها شامل 100 نفر اول گروه‌ آزمایشی علوم ریاضی و فنی و 100 نفر اول گروه‌ علوم تجربی، 80 نفر اول گروه علوم انسانی و 40 نفر اول گروه هنر و دارندگان مدال‌های طلا یا نقرۀ کشوری در المپیادهای دانش‌آموزی، در اولین سال ورود به دانشگاه (یک سال).

سنوات تحصیلی مجاز برای بهره‌مندی از پشتیبانی‌های دانشجویی در هر یک از دوره‌های تحصیلی چند سال است؟

دورۀ کارشناسی: 4 سال، معادل 8 نیم‌سال تحصیلی؛ دورۀ کارشناسی ارشد ناپیوسته: 2 سال، معادل 4 نیم‌سال تحصیلی؛ دورۀ کارشناسی ارشد پیوسته: 6 سال، معادل 12 نیم‌سال تحصیلی (4 سال اول معادل دورۀ کارشناسی و 2 سال آخر معادل دورۀ کارشناسی ارشد)؛ دوره دکتری حرفه‌ای: 7 سال، معادل 14 نیم‌سال تحصیلی (4 سال اول معادل دورۀ کارشناسی و 3 سال آخر معادل دورۀ کارشناسی ارشد)؛ دورۀ دکتری تخصصی ناپیوسته: 4 سال، معادل 8 نیم‌سال تحصیلی؛ دورۀ دکتری تخصصی پیوسته: 10 سال، معادل 20 نیم‌سال تحصیلی (4 سال اول معادل دورۀ کارشناسی، 2 سال بعد معادل دورۀ کارشناسی ارشد و 4 سال آخر معادل دورۀ دکتری تخصصی)؛ دورۀ دکتری تخصصی مستقیم (از کارشناسی به دکتری تخصصی): 6 سال، معادل 12 نیم‌سال تحصیلی (2 سال اول معادل دورۀ کارشناسی ارشد و 4 سال آخر معادل دورۀ دکتری تخصصی)؛ متقاضیان بهره‌مندی از این پشتیبانی‌ها در صورتی که یک یا چند نیم‌سال خود را با موافقت دانشگاه، بدون احتساب سنوات حذف کرده باشند، در سنوات آنان محاسبه نخواهد شد.

شیوه فراخوان دریافت صورت مسئله از نهادها چگونه است؟

بنیاد ملی نخبگان یا کارگزاران مورد تایید این نهاد در بازه زمانی اردیبهشت تا اواسط تیرماه با مذاکره با نهادهای دارای مسئله از ایشان برای حضور در طرح دعوت به عمل می‌آورد.

نامزد های راهبری باید چگونه جهت مشارکت درطرح اقدام کنند؟

بنیاد ملی نخبگان هرساله در بازه زمانی مشخص(معمولا خردادماه هرسال) از متخصصان علمی و خبرگان صنعتی دعوت می‌نماید تا درخواست و رزومه خود را در سامانه سینا به بنیاد ارائه کنند.

راهبران هسته‌ها چگونه انتخاب می شوند؟

درخواست نامزدان راهبری پس از ثبت نام در سامانه سینا به کارتابل بنیاد نخبگان استان محل خدمت،(محل اجرای طرح) ارسال می‌شود بنیاد نخبگان استان با بررسی رزومه علمی و تجربه فعالیت‌های پژوهشی، صلاحیت راهبران را تایید می‌کنند.

راهبران باید چگونه پیشنهاده(پروپزال) را ارائه کنند؟

بنیاد ملی نخبگان پس از احصا صورت مسائل از نهادها، فهرست(RFP)ها را در معرض دید آن دسته از نامزدان راهبری که رزومه آنان مورد تایید بنیاد استان بوده است قرار داده و از ایشان برای ثبت پیشنهاده خود دعوت به عمل می‌آورد.

پیشنهاده‌های نهایی چگونه انتخاب می شوند؟

بنیاد نخبگان هر استان با برگزاری جلسات داوری تخصصی فهرست پیشنهاده‌های مورد تایید استان را در اختیار شورای راهبری طرح قرار می‌دهد، شورای راهبری با توجه به ظرفیتهای علمی، دانشجویی، مزیت های استانی و منطقه‌ای در هر استان پیشنهاده‌های نهایی را انتخاب می کند.

فراخوان و ثبت نام متقاضیان عضویت در هسته ها چگونه انجام می شود؟

بنیاد ملی نخبگان پس از شروع سال تحصیلی، فهرست نهایی پیشنهاده‌های تایید شده را اعلام کرده و فراخوان ثبت نام دانشجویان مستعد و نو دانش آموختگان برتر را به تمام دانشگاهها، موسسات علمی و پژوهشی، و حوزوی اطلاع رسانی می‌کند.

نخبه کیست؟

واژة نخبه به فردی برجسته و کارآمد اطلاق می‌شود که در خلق و گسترش علم، فناوری، هنر، ادب، فرهنگ و مدیریت کشور در چارچوب ارزش‌های اسلامی اثرگذاری بارز داشته باشد و همچنین فعالیت‌های وی بر پایة هوش، خلاقیت، انگیزه و توانمندی‌های ذاتی از یک‌سو و خبرگی، تخصص و توانمندی‌های اکتسابی از سوی دیگر، موجب سرعت‌بخشیدن به پیشرفت و اعتلای کشور شود.

صاحب استعداد برتر (مستعد برتر) کیست؟

فردی‌که مستعد نخبگی است لیکن هنوز به شرایط آن دست ‌نیافته و دستیابی به آن، مستلزم فرایند هدایت و توانمند‌سازی برای کسب خبرگی و نهایتاً اثرگذاری بر محیط است.

آیا افرادی که مشمول طرح شهید دکتر چمران شده‌اند، عضو بنیاد ملی نخبگان محسوب می‌شوند؟

خیر؛ بنیاد ملی نخبگان عضو ندارد و هر یک از تسهیلات، صرفاً به دلیل احراز شرایط بهره‌مندی از هر پشتیبانی، به برگزیده اعطا می‌شود.

امکان دسترسی به شیوه¬نامه بهره‌مندی دانش‌آموختگان برتر دانشگاهی از تسهیلات دورة پسادکتری وجود دارد؟

متقاضیان می¬توانند با مراجعه به سایت https://bmn.ir/ بخش «میز خدمت-اجتماع دانش¬آموختگان برتر-تسهیلات دوره پسادکتری»، شیوه¬نامه بهره¬مندی دانش¬آموختگان برتر دانشگاهی از تسهیلات دوره پسادکتری (طرح شهید دکتر چمران) را دریافت نمایند. متقاضیان می¬بایست پیش از ثبت درخواست، شیوه¬نامه مذکور را مطالعه نمایند.

اولين گام براي درخواست تسهيلات این شیوه‌نامه چيست؟

متقاضیان می¬بایست در گام نخست، شیوه¬نامه «بهره¬مندی دانش¬آموختگان برتر دانشگاهی از تسهیلات دوره پسادکتری (طرح شهید دکتر چمران)» را مورد مطالعه قرار داده و پس از ثبت کلیه مدارک در پايگاه اطلاعاتي سینا به نشاني http://sina.bmn.ir، درخواست خود را برای استفاده از تسهيلات شیوه¬نامه مورد اشاره در همان پايگاه اطلاعاتي ثبت كنند. متقاضیان در صورت هرگونه سوال در خصوص فرایند ثبت درخواست در سامانه و یا شیوه¬نامه مذکور می¬توانند با تلفن 09601 تماس بگیرند.

هدف شيوه‌نامة شناسایی بهره¬مندی دانش¬آموختگان برتر دانشگاهی از تسهیلات دوره پسادکتری (طرح شهید دکتر چمران) چیست؟

این شیوه¬نامه با هدف ارتقای توانایی‌های پژوهشی، فناورانه و آموزشی دانش‌آموختگان برتر دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و سایر مراکز آموزش عالی و پژوهشی کشور در فاصلة زمانی پس از دانش‌آموختگی تا اشتغال تدوین شده‌ است.

تقاضامحور بودن و یا اولویت‌محور بودن یک طرح برای استفاده پژوهشگر از تسهیلات پسادکتری بنیاد ملی نخبگان، چگونه تعیین می‌شود؟

«طرح تقاضا محور» به‌جای هر یک از طرح‌های پژوهشی که با تقاضای یکی از نهادهای دولتی یا غیر دولتی (اعم از مراکز صنعتی و امثال آن‌ها) انجام می¬گیرد و یک نهاد حامی در قالب قرارداد یا تفاهم‌نامه بین مؤسسه پذیرنده/ بنیاد ملی نخبگان/ نهاد حامی حداقل 50 درصد هزینه¬های بندهای «ب» و «و» مادة 3 شیوه¬نامه بهره¬مندی دانش¬آموختگان برتر دانشگاهی از تسهیلات دوره پسادکتری (طرح شهید دکتر چمران) را تأمین می¬کند، گفته می¬شود. «طرح اولویت محور» به‌جای هر یک از طرح‌های پژوهشی که بر اساس اولویت‌های پژوهشی مذکور در اسناد رسمی علم و فناوری کشور انجام می¬شود و نهاد حامی یا موسسه پذیرنده حداقل در تأمین 20 درصد هزینه¬های بندهای «ب» و «و» مادة 3 شیوه¬نامه بهره¬مندی دانش¬آموختگان برتر دانشگاهی از تسهیلات دوره پسادکتری (طرح شهید دکتر چمران) مشارکت می¬نماید.

دانش‌آموختگان‌كدام مقاطع تحصيلي مي‌توانند متقاضي استفاده از تسهيلات این شیوه‌نامه باشند؟

هر یک از دانش‌آموختگان دوره‌های تحصیلی دکتری تخصصی یا تخصص یا فوق‌تخصص (رشته‌های پزشکی) مؤسسه‌های علمی می‌توانند با مراجعه به سامانه اطلاعاتی سینا درخواست خود را ثبت کنند.

مدارك دانش‌آموختگان دانشگاه‌هاي خارج از كشور، در چه صورت مورد تأييد بنياد ملی نخبگان خواهد بود؟

مدارك دوره‌هاي تحصيلي خارج از كشور باید توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی (حسب مورد) ارزشیابی و تأیید شده باشد.

آيا برای دوره‌های تحصیلی که به‌صورت پژوهش‌محور طی شده‌اند، امتیاز حاصل از میانگین كل (معدل) دانش‌آموختگی در نظر گرفته مي‌شود؟

خیر

چرا برای کسب رتبة برتر آزمون‌های ورودی به مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری تخصصی، امتیازی در نظر گرفته نشده است؟

با توجه به تنوع و تکثر رشته‌های آزمون‌ کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی و این موضوع که بسیاری از دانشجویان برجسته، از محل ظرفیت استعدادهای درخشان و بدون کنکور وارد این مقاطع می‌شوند، رتبة افراد در این آزمون‌ها، شاخص دقیقی برای شناسایی استعدادهای برتر تحصیلی نیست. از سوی دیگر، رتبة افراد در المپیادهای دانشجویی، در جدول امتیازات حاصل از فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و فناورانه لحاظ شده است تا چنانچه فردی به‌صورت داوطلبانه (حتی در صورتی که از طریق استعدادهای درخشان و بدون آزمون می‌توانست وارد مقطع کارشناسی ارشد شود) وارد یک رقابت علمی دانشجویی شده و رتبة برتر کسب کرده باشد، تلاش وی در نظر گرفته شود.

منظور از رتبه‌هاي برتر آزمون سراسري ورود به دانشگاه‌ها، رتبه درگرايش است يا رتبة كل در كد رشتة امتحاني؟

منظور، رتبة كل در كد رشتة امتحاني است.

آيا براي رتبه‌هاي آزمون دانشگاه آزاد اسلامي نيز امتياز در نظر گرفته شده است؟

براي سال‌هاي اخير كه آزمون ورود به دانشگاه آزاد اسلامي، با ساير دانشگاه‌ها مشترك است، طبعاً يك رتبة كل براي فرد در آزمون اعلام مي‌شود كه همان، ملاك امتيازدهي است؛ اما براي سال‌هاي گذشته كه آزمون دانشگاه آزاد اسلامي، به صورت مجزا برگزار مي‌شد، امتيازي براي رتبه‌هاي برتر آن‌ها در نظر گرفته نشده است.

چرا برای کسب رتبة اول در بین هم‌ورودی‌ها امتیازی در نظر گرفته نشده است؟

امتیاز در نظرگرفته‌شده برای میانگین کل دروس گذرانده که با توجه به رشته و دانشگاه محل تحصیل دانشجویان، همسان‌سازی نیز می‌شود، نشان‌دهندة میزان توان‌مندی آموزشی دانشجو به صورت مستقل است؛ در حالی که رتبة دانشجو در بین هم‌دوره‌های خود، وابسته به میزان توان‌مندی هم‌دوره‌های دانشجو نیز هست. ضمناً لحاظ امتیاز برای کسب رتبة اول، در کنار لحاظ امتیاز برای میانگین کل تحصیلی، در واقع لحاظ دو بار امتیاز برای یک فعالیت است. از این رو امتیاز در‌نظرگرفته‌‌شده برای میانگین آموزشی، برای این موضوع کفایت می‌کند.

آیا دانش‌آموختگان دانشگاه‌های غیردولتی (غیرانتفاعی، پیام نور و آزاد اسلامی) امکان ثبت درخواست را دارند؟

تمام دانش‌آموختگان دانشگاه‌های کشور (اعم از دولتی و غیردولتی) امکان ثبت درخواست را دارند و در صورت برگزیده‌شدن، از تسهیلات آن بهره‌مند می‌شوند.

حد نصاب امتیاز پرونده¬ چه میزان است؟

شرط لازم برای بررسی پرونده در کارگروه، کسب حداقل 350 امتیاز از مجموع فعالیت¬های آموزشی، پژوهشی، فناورانه و فرهنگی مندرج در جدول پیوست این شیوه¬نامه است.

برای کدام کتاب¬ها امتیاز در نظر گرفته خواهد شد؟

امتیاز کتاب¬ها برای کتاب¬های علمی مرتبط با تخصص متقاضی لحاظ می¬شود و برای کتاب¬هایی با موضوعات مجموعه پرسش¬ها، آزمون¬ها، حل¬المسائل و نظایر آنها امتیازی در نظر گرفته نمی¬شود.

فهرست انتشارات مورد تایید بنیاد ملی نخبگان چگونه تعیین می¬شود؟

تعیین فهرست انتشارات مورد تایید بنیاد ملی نخبگان با معاونت سرآمدان و نخبگان است. یکی از مصداق¬های تایید انتشارات، وجود رویه داوری و ارزیابی مفاد کتاب تالیفی یا ترجمه¬ای در آن انتشارات است.

چگونه می‌توان از رتبه (Q) نشریه‌های بین‌المللی مطلع شد؟

با مراجعه به نشانی اینترنتی (www.scimagojr.com) می‌توان از رتبة نشریه‌ها در هر شاخة علمی مطلع شد.

آیا ارائه مقاله در کنفرانس¬های ملی و بین¬المللی دارای امتیاز می¬باشد؟

بله، به شرط ارائه به صورت سخنرانی یا پوستر، مورد بررسی و امتیازآوری می¬باشد.

امتياز هر مقاله چگونه محاسبه مي‌شود؟

امتياز هر مقاله با توجه به جايگاه فرد و تعداد نويسندگان آن، بر اساس مفاد آيين‌نامة ارتقاي مرتبه علمی اعضاي هيئت علمي (مصوب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری) (https://hohm.msrt.ir/fa) محاسبه مي‌شود.

آيا سال انتشار مقاله، در امتياز آن اثرگذار است؟

بله؛ امتیاز هر فعالیت پژوهشی، با توجه به فاصلة زمانی (تعداد ماه) بین «تاریخ درخواست» و «بیشینة تاریخ دانش‌آموختگی و تاریخ انجام فعالیت»، به‌ازای هر سال، در ضریب دوسوم ضرب می‌شود.

آیا در بررسی پرونده، همه مقالات بررسی و امتیاز آن‌ها محاسبه خواهد شد؟

در مجموع امتیاز مقالات، صرفاً امتیاز ده مقاله که بیشترین امتیازات را برای دانش‌آموخته دارند، در نظر گرفته می‌شود.

آيا براي طرح‌هاي پژوهشي كه در حال اجرا هستند، امتيازي در نظر گرفته مي‌شود؟

خير، صرفاً برای طرح‌های پژوهشی كه به‌طور كامل یا مرحله¬ای از آن خاتمه‌یافته باشد، امتیاز درنظر گرفته می‌شود.

آيا تاريخ دانش‌آموختگي فرد در امتياز‌هاي وي اثرگذار است؟

بله؛ امتیاز هر فعالیت پژوهشی، با توجه به فاصلة زمانی (تعداد ماه) بین «تاریخ درخواست» و «بیشینة تاریخ دانش‌آموختگی و تاریخ انجام فعالیت»، به‌ازای هر سال، در ضریب دوسوم ضرب می‌شود.

منظور از «سایر فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی، فناورانه و فرهنگی» در جدول، كدام فعاليت‌ها است؟

مواردی همچون كسب جوایز معتبر بین‌المللی، همكاری با نهادهای ملی و استانی در راستای رشد و پیشرفت كشور و موارد نظیر آن‌ها كه به دلیل عمومیت نداشتن، در جدول لحاظ نشده است و امتیاز آن برای متقاضی، با تشخیص کارگروه شناسایی دانش¬آموختگان برتر بنیاد ملی نخبگان تعیین می‌شود.

امتیاز سایر فعالیت¬ها (ردیف آخر جدول امتیازدهی شیوه‌نامه) چگونه محاسبه می‌شود؟

متقاضی، فعالیت‌ مورد نظر خود را در قسمت مربوطه در سامانه بارگذاری می‌کند و بنیاد نخبگان استانی پس از بررسی فعالیت و در صورت داشتن شرایط امتیازدهی، موارد را به بنیاد ملی نخبگان ارجاع می‌دهد. بررسی و تأیید نهایی با کارگروه خواهد بود.

آیا امکان ویرایش اطلاعات پس از تایید کارشناس بنیاد نخبگان استان و پیش از طرح پرونده در کارگروه وجود دارد؟

امکان ویرایش اطلاعات، پس از تایید کارشناس بنیاد نخبگان استانی وجود ندارد.

بررسی پرونده و انتخاب برگزیدگان به چه صورتی انجام می‌شود؟

بنیادهای نخبگان استانی، اطلاعات بارگذاری‌شده از سوی متقاضیان را بررسی و راستی‌آزمایی می‌کنند و سپس افراد مشمول، بر اساس شیوه-نامه در کارگروه شناسایی دانش¬آموختگان برتر بنیاد ملی نخبگان مورد ارزیابی قرار می¬گیرند و در صورت تایید در کارگروه، از طریق سامانه اطلاعاتی سینا به آنان اطلاع‌رسانی می‌شود.

نواقص پرونده¬ها چگونه به متقاضیان اطلاع داده می¬شود و متقاضیان باید چه اقداماتی برای رفع نقص آنها انجام دهند؟

در زمان بررسی، نواقص پرونده از طریق کارپوشة متقاضی در سامانه اطلاعاتی سینا به وی اطلاع‌رسانی می‌شود و لازم است متقاضی در مهلت زمانی مذکور در پیام اعلام نقص، برای رفع نقص مربوطه اقدام و پروندة خود را برای بررسی مجدد با انتخاب بخش «تکمیل و ارسال اطلاعات» به بنیاد ملی نخبگان ارسال نماید؛ در غیر این صورت، پس از پایان مهلت تعیین‌شده چنانچه نقص پرونده اساسی باشد، درخواست متقاضی مختوم و در صورتی که نقص غیراساسی باشد، امتیاز موارد رفع نقص نشده لحاظ نخواهد شد.

پس از برگزیدگی در کارگروه، ادامه فرایند تا اعطای تسهیلات شیوه¬نامه بر چه اساس خواهد بود؟

در صورت تأیید پیشنهاده پژوهشی توسط داور، تعیین ناظر علمی طرح توسط معاونت سرآمدان و نخبگان و همچنین تایید کلیه مدارک بارگذاری شده، بنیاد نخبگان استانی تفاهم‌نامه‌ای را با مؤسسة پذیرنده و نهاد حامی برای اجرای این شیوه‌نامه در خصوص حمایت از پژوهشگر منعقد می‌کند.

آیا همه متقاضیانی که حد نصاب مذکور در شیوه‌نامه را کسب می‌کنند، مشمول تسهیلات این طرح می‌شوند؟

خیر؛ تسهیلات این شیوه¬نامه صرفا مشمول افرادی است که پس از برگزیدگی در کارگروه و طی سایر مراحل، به مرحله انعقاد تفاهم¬نامه رسیده باشند.

اگر متقاضی عضو بنیاد ملی نخبگان باشد، برای بهره¬مندی از تسهیلات این شیوه¬نامه نیاز به ارسال درخواست دارد؟ و یا افرادی که مشمول این شیوه¬نامه شده¬اند، عضو بنیاد ملی نخبگان محسوب می¬شوند؟

بنیاد ملی نخبگان عضو ندارد؛ بلکه به عنوان نهادی حاکمیتی در زمینة سیاست‌گذاری برای شناسایی و توانمندسازی مستعدان و به‌کارگیری و الگوسازی نخبگان در جامعه و زمینه‌سازی برای جذب و اثرگذاری آنان فعالیت می‌کند. بنابراین اصالتاً هیچ دانشجویی/ دانش‌آموخته‌ای عضو بنیاد ملی نخبگان نیست و متقاضیان بر اساس مقررات و معیارهای بنیاد ملی نخبگان، برگزیده و مشمول پشتیبانی‌های آن خواهند شد.

آیا بنیاد ملی نخبگان برای افرادی که از تسهیلات این شیوه¬نامه بهره‌مند شده‌اند، گواهی بهره‌مندی از تسهیلات صادر می‌کند؟

بنیاد ملی نخبگان بر اساس اقدامات تکلیفی سند راهبردی کشور در امور نخبگان، با کمک سایر نهادهای کشور، تسهیلات متنوعی را برای اقشار مختلف اجتماع نخبگانی در سطوح مختلف فراهم آورده است. تسهیلات بنیاد ملی نخبگان به واسطه سوابق فعالیت¬های هر فرد شامل سوابق آموزشی، پژوهشی، فناورانه و سایر فعالیت¬های فرهنگی و اجتماعی به وی اعطا می¬شود. از این‌رو برگزیدگی در بنیاد ملی نخبگان افتخار جدیدی محسوب نمی¬شود که لازم باشد برای آن گواهی یا معرفی نامه به برگزیدگان اعطا گردد و برگزیدگان صرفاً از تسهیلات مربوط به این شیوه¬نامه بهره¬مند خواهند شد. در مورد برگزیدگان طرح شهید دکتر چمران، در صورت اتمام دوره پسادکتری در یک مؤسسه علمی مطابق با ضوابط مؤسسه، گواهی برای برگزیده از طرف مؤسسه میزبان صادر می‌شود.

مشمولان طرح شهید دکتر چمران چگونه می‌توانند از تسهیلات مندرج در بندهای «ج» تا «ز» ماده 3 شیوه‌نامه بهره‌مند شوند؟

پس از انعقاد تفاهم¬نامه و شروع به دوره، پژوهشگر می‌تواند به منظور بهره¬مندی از سایر تسهیلات مندرج در شیوه¬نامه درخواست‌ خود را از طریق سامانه اطلاعاتی سینا ارسال ‌کند تا در صورت تأیید بنیاد ملی نخبگان، تسهیلات به وی پرداخت شود.

آیا امکان تمدید دوره پسادکتری و بهره¬مندی از تسهیلات شیوه¬نامه وجود دارد؟

خیر. مطابق تبصره قید شده در تفاهم¬نامه، مدت زمان پشتیبانی از پژوهشگر 12 ماه است که در صورت عدم انجام کامل تعهدات، به منظور تسویه حساب کامل تفاهم¬نامه، صرفا به مدت حداکثر 6 ماه قابل تمدید است.

در طرح شهید دکتر چمران، استاد میزبان، هم زمان چه تعداد پژوهشگر پسادکتری می‌تواند داشته باشد؟

حداکثر یک نفر.

شرایط استاد میزبان انتخابی دوره پسادکتری چیست؟

الف. یکی از اعضای هیئت علمی موسسه علمی پذیرنده باشد. ب. دارای مرتبه علمی دانشیاری یا استادی باشد. ج. دارای حسن شهرت پژوهشی باشد.

پژوهشگر چه تعهداتی در قبال بنیاد ملی نخبگان دارد؟

الف. انجام فعالیت¬های پژوهشی به صورت تمام وقت در موسسه علمی پذیرنده و زیر نظر استاد میزبان در چارچوب مقررات موسسه علمی پذیرنده بر روی پیشنهاده پژوهشی تایید شده؛ ب. بارگذاری گزارش فعالیت¬های انجام شده در خصوص پیشرفت دوره، پس از تأیید «استاد میزبان» و «موسسه علمی پذیرنده» در سامانه اطلاعاتی سینا. ادامة اعطای تسهیلات، منوط به تأیید این گزارش‌ها توسط «ناظر علمی طرح» است. ج. در صورت انصراف پژوهشگر از دوره پسادکتری، لازم است پژوهشگر این موضوع را در اسرع وقت به موسسه علمی پذیرنده و بنیاد ملی نخبگان استان مربوطه اطلاع دهد تا پرداخت تسهیلات به وی متوقف شود. همچنین پژوهشگر موظف است اضافه پرداخت انجام شده را به بنیاد ملی نخبگان عودت نماید. د. در پایان دورة پسادکتری، پژوهشگر می¬بایست گزارش‌کامل دوره و بروندادهای آن (اعم از کتاب، مقاله، گزارش و امثال آن‌ها) را پس از تأیید استاد میزبان در سامانه اطلاعاتی سینا بارگذاری کند.

آیا شاغلین امکان ثبت درخواست در خصوص این شیوه¬نامه را دارند؟

پژوهشگر برای بهره‌مندی از تسهیلات این شیوه‌نامه، نباید در طول دورة پسادکتری، هیچ‌گونه اشتغال دیگری (اعم از رسمی، پیمانی، قراردادی، پروژه¬ای، پژوهشی یا شرکتی با هیچ یک از دستگاه‌های دولتی، موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی و بخش خصوصی) داشته باشد.

ارائه اطلاعات خلاف واقع، چه پیامدهایی برای متقاضی در پی دارد؟

چنانچه در هر مرحله از بررسي‌ها مشخص شود متقاضي اطلاعاتي خلاف واقع را به بنياد ملي نخبگان ارائه كرده است، علاوه بر محروميت از تسهیلات اين شيوه‌نامه، از ساير تسهيلات و حمايت‌هاي بنياد محروم و عدم صداقت وي، به مراجع ذي‌ربط اعلام مي‌شود و حق پيگيري موضوع به صورت حقوقي نيز براي بنياد محفوظ خواهد بود.

امکان انصراف از درخواست در هر محله وجود دارد؟

پیش از انعقاد تفاهم¬نامه، با اعلام درخواست کتبی از طریق سامانه اطلاعاتی سینا خطاب به معاونت سرآمدان و نخبگان امکان-پذیر است. پس از عقد تفاهم¬نامه، مطابق با مفاد و ضوابط مربوطه، در صورت قطع همکاری پژوهشگر پیش از موعد مقرر، پرداخت حق¬الزحمه به وی متوقف شده و پژوهشگر موظف به عودت اضافه¬پرداخت است.

آیا مشمولین نظام وظیفه می¬توانند برای این شیوه¬نامه درخواست ثبت کنند؟

متقاضیان پس از اتمام دوره سربازی و داشتن کارت پایان خدمت نظام وظیفه، قادر به ثبت درخواست در طرح مذکور می¬باشند.

آیا برگزیدگان این شیوه¬نامه می¬توانند به طور همزمان از تسهیلات پسادکتری سایر سازمان¬ها به ویژه بنیاد ملی علم ایران نیز استفاده کنند؟

خیر

چنانچه متقاضي، يك بار درخواست استفاده از تسهيلات را در سامانه بارگذاري كند و مردود اعلام شود، آيا امكان ارسال درخواست مجدد وجود دارد؟

چنانچه متقاضی مردود اعلام شود، در صورت ارتقای فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی، فناورانه و فرهنگی خود و همچنین در صورت لزوم اصلاح طرح پیشنهادی ارائه شده، می‌تواند پس از گذشت دست‌‎کم دو ماه از اعلام نتیجه، درخواست مجدد خود را برای بهره‌مندی از تسهیلات این طرح در سامانه ثبت نماید.

طرح پسادکتری با میزبانی استاد برگزیده جایزه علامه طباطبایی چیست؟

یکی از تسهیلاتی که بنیاد ملی نخبگان به اساتید شامخ و برگزیده جایزه علامه¬طباطبایی اعطا می‌کند این است که استاد برگزیده می‌تواند میزبان دانش¬آموختگانی برای گذراندن دوره پسادکتری باشد. برگزیدگان طرح پسادکتری شهید‌چمران می‌توانند از میان اساتید شامخ برنده جایزه علامه¬طباطبایی، استاد میزبان خود را انتخاب نمایند. در صورت موافقت استاد شامخ و معرفی ایشان به بنیاد ملی نخبگان، پژوهشگر می‌تواند با حمایت کامل از جانب بنیاد دوره پسادکتری خود را شروع کند. در این صورت بنیاد ملی نخبگان، ماهانه حق‌الزحمه‌ای معادل 110 درصد حقوق استادیار پایه یک در سال را به محقق پرداخت می‌کند.

آیا فرد می‌تواند هم‌زمان با ثبت درخواست برای تسهیلات دوره پسادکتری (طرح شهید دکتر چمران)، برای تسهیلات جذب در مؤسسه‌های علمی (طرح شهید دکتر شهریاری) و تسهیلات جذب در دستگاه¬های اجرایی نیز اقدام کند؟

بله

آیا برگزیدگان این شیوه¬نامه می¬توانند از تسهیلات جذب در موسسات علمی (طرح شهید دکتر شهریاری) بهره¬مند شوند؟

شناسایی، برگزیدگی و بهره¬مندی از تسهیلات جذب در موسسات علمی (طرح شهید دکتر شهریاری)، مطابق با شیوه¬نامه مربوطه و بر اساس آخرین مدرک تحصیلی، امتیاز حاصل از فعالیت‌های نخبگانی و تأیید کارگروه تخصصی مربوطه انجام می‌شود. متقاضیان در صورت کسب حداقل امتیاز لازم و احراز سایر شرایط، از مزایای این تسهیل بهره‌مند می‌گردند.

تنظیمات قالب

سامانه ی گفتگوی آنلاین