بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
EN
  • 1402/06/28 - 08:58
  • - تعداد بازدید: 167
  • - تعداد بازدیدکننده: 164
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
در ادامۀ بازدیدهای استادمحور صورت گرفت/

بازدید مستعدان برتر آذربایجان غربی از دستاوردهای فناورانه در بخش کشاورزی

برنامۀ بازدید مستعدان برتر آذربایجان غربی از دستاوردهای فناورانه در بخش کشاورزی، به همت بنیاد نخبگان استان برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ برنامۀ بازدید مستعدان برتر آذربایجان غربی از دستاوردهای فناورانه در بخش کشاورزی، با همراهی جمعی از مدیران و کارشناسان اداره‌کل محیط زیست استان، دفتر طرح ملی حفاظت از تالاب‌ها در استان و جهادکشاورزی شهرستان نوشین‌شهر برگزار شد.

در این برنامه، عنوان شد: خشک شدن دریاچه ارومیه و تالاب‌های اقماری آن، افت شدید سطح آب زیرزمینی و ممنوعه شدن بسیاری از دشت‌های حوضه آبریز این دریاچه و نشست نگران‌کننده دشت‌های حوضه آبریز از پیامدهای جدی بحران کمبود آب در منطقه است. بحران آب در منطقه و اثرات فاجعه بار آن می‌رود تا با تغییر اکوسیستم منطقه به فاجعه‌ای فراتر از یک بحران زیست‌محیطی تبدیل شود.

در ادامه افزوده شد: با توجه به اینکه بخش کشاورزی با راندمان بسیار پایین و ارزش‌افزوده ناچیز اقتصادی تولیدات آن، بیش از 90 درصد آب تجدیدپذیر حوضه را مصرف می‌کند و معیشت بخش قابل‌توجهی از ساکنین منطقه به بخش کشاورزی وابسته است، راهکارهای کاهش مصرف آب کشاورزی و ارتقا بهره‌وری در این بخش از مهمترین راهکاری مقابله با بحران آب کشور محسوب می‌شود.

در بخش دیگری از این برنامه تأکید شد: در سال‌های اخیر به روش‌های کشاورزی پایدار و جلب مشارکت مردمی در جهت حفظ منابع آب و خاک حوضه آبریز دریاچه و ارائه راهکارهای بهره‌برداری هوشمندانه و دانش‌بنیان از منابع آب با هدف ایجاد تعادل در منابع آب محدود کشور توجه شده است.

***
ما را در شبکه‌های اجتماعی به آدرس bmnirann@ دنبال کنید.

برای اطلاع از طرح‌های بنیاد ملی نخبگان اینجا کلیک کنید

  • گروه خبری : newNews,SlideShow
  • کد خبر : 167321
مدیر سایت
خبرنگار

مدیر سایت

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

سامانه ی گفتگوی آنلاین