بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
EN
  • 1401/11/05
  • - تعداد بازدید: 145
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
به همت بنیاد ملی نخبگان/

برنامۀ ملی بازدید نخبگان و مستعدان‌برتر از معدن و کارخانجات گل گهر سیرجان برگزار شد

برنامۀ ملی بازدید از معدن و کارخانجات گل گهر سیرجان با حضور جمعی از دانشجویان مستعدبرتر و با هدف همگرایی برای یافتن مشکلی از صنعت کشور و تلاش برای حل آن اجرا شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ برنامۀ ملی بازدید از معدن و کارخانجات گل گهر سیرجان (50 کیلومتری شیراز) به عنوان اولین برنامه از این سری فعالیت‌ها با حضور جمعی از دانشجویان دانشگاه‌های صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، تربیت مدرس و علم و صنعت ایران، با هدف همدلی و همگرایی برای یافتن مشکلی از صنعت کشور و تلاش برای حل آن اجرا شد.

در مرحلۀ اول این برنامه، با همراهی کارشناسان و مهندسان مجموعۀ گل‌گهر، بازدید از قدیمی‌ترین بخش معدن انجام شد.

در این بخش ضمن بازدید از ماشین‌آلات، دامپ‌تراک‌ها، بالابرها، نقاله‌ها، تسمه‌ها و جرثقیل‌ها، عنوان شد: این معدن بیضی‌شکل که کانون آن مهمترین مکان برای برداشت سنگ آهن است، در حال حاضر 200 متر عمق دارد و قرار است تا عمق 500 متری آن به بهره‌برداری برسد.

در ادامه بیان شد: این مجموعه شامل شش معدن است که البته ششمین آنها قرار است معدن زیرگذر با عمق 600 متر باشد که در نوع خود در ایران و شاید منطقه، منحصربفرد است.

در ادامه، با حضور متخصصان این مجموعه، شرکت‌کنندگان از کارخانجات و فرآیند تفکیک سنگ آهن و تبدیل آن به شمش و آهن اسفنچی و همچنین از مراحل طراحی و اجرای سیستم دیسپچینگ پیشرفته بازدید کردند و در هر مرحله با فناوری و دانش استفاده‌ شده، آشنا شدند. در این کارخانجات، عمدۀ مراحل به صورت هوشمند توسط شرکت‌های دانش‌بنیان، محققان و متخصصان داخلی انجام می‌شود.

در پایان این برنامه، نشست تخصصی با هدف ارائۀ نیازها و چالش‌های موجود در صنعت معدن و همچنین آگاهی‌بخشی درخصوص توان و ظرفیت جامعۀ نخبگانی، با حضور مسئولان مجموعۀ گل گهر برگزار شد.

حضور بر سر مزار شهدای کرمان خاصه شهید سلیمانی و ادای احترام به مقام شامخ شهدا و تجدید میثاق با آرمان‌های آنان، بخش پایانی این برنامه بود.

شایان ذکر است: در راستای تأکید رهبر انقلاب بر بازدید جوانان نخبه از پیشرفت‌های علمی و صنعتی کشور، بنیاد ملی نخبگان طراحی برنامه‌های بازدید ملی از آخرین دستاوردهای کشور را در دستور کار خود قرار داده است. برنامه‎های استانی بازدیدهای علمی مستعدان برتر و نخبگان کشور پیش از این نیز ذیل برنامه‌های فرهنگی بنیاد ملی نخبگان در سراسر کشور صورت می‌گرفت.


ما را در شبکه‌های اجتماعی به آدرس bmnirann@ دنبال کنید.

  • کد خبر : 164151
مدیر سایت
خبرنگار

مدیر سایت

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید