بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
EN
  • 1401/11/04 - 00:25
  • - تعداد بازدید: 17453
  • - تعداد بازدیدکننده: 15036
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
در راستای تأکید رهبر انقلاب بر بازدید جوانان نخبه از پیشرفت‌های علمی و صنعتی کشور/

بنیاد ملی نخبگان طراحی برنامه‌های بازدید ملی از آخرین دستاوردهای کشور را در دستور کار خود قرار داد

در راستای تأکید رهبر انقلاب بر بازدید جوانان نخبه از پیشرفت‌های علمی و صنعتی کشور، بنیاد ملی نخبگان طراحی برنامه‌های بازدید ملی از آخرین دستاوردهای کشور را در دستور کار خود قرار داده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ بعد از دیدار جمعی از نخبگان با رهبر انقلاب در مهرماه سال جاری و تأکید ایشان بر بازدید جوانان نخبه از پیشرفت‌های علمی و صنعتی کشور، بنیاد ملی نخبگان طراحی برنامه‌های بازدید ملی از آخرین دستاوردهای کشور را در دستورکار خود قرار داد.

در این میان، بهادری جهرمی؛ سخنگوی دولت نیز در نشست با مستعدان و نخبگان، ضمن تأکید بر لزوم اجرای این برنامه، قول مساعدت و همکاری به بنیاد ملی نخبگان داد.

بنیاد ملی نخبگان برای برگزاری هر چه بهتر این برنامه، ضمن احصاء فهرستی از گرایش‌ها و تخصص‌های نخبگان و مستعدان، رایزنی با مسئولان صنایع کشور را در دستورکار قرار داده است.






از این‌رو برنامۀ بازدید از معدن و کارخانجات گل گهر سیرجان (50 کیلومتری شیراز) به عنوان اولین برنامه از این سری فعالیت‌ها با حضور جمعی از دانشجویان دانشگاه‌های صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، تربیت مدرس و علم و صنعت ایران، با هدف همدلی و همگرایی برای یافتن مشکلی از صنعت کشور و تلاش برای حل آن اجرا شد.


در مرحلۀ اول این برنامه، با همراهی کارشناسان و مهندسان مجموعۀ گل‌گهر، بازدید از قدیمی‌ترین بخش معدن انجام شد.

در این بخش ضمن بازدید از ماشین‌آلات، دامپ‌تراک‌ها، بالابرها، نقاله‌ها، تسمه‌ها و جرثقیل‌ها، عنوان شد: این معدن بیضی‌شکل که کانون آن مهمترین مکان برای برداشت سنگ آهن است، در حال حاضر 200 متر عمق دارد و قرار است تا عمق 500 متری آن به بهره‌برداری برسد.

در ادامه بیان شد: این مجموعه شامل شش معدن است که البته ششمین آنها قرار است معدن زیرگذر با عمق 600 متر باشد که در نوع خود در ایران و شاید منطقه، منحصربفرد است.

در ادامه، با حضور متخصصان این مجموعه، شرکت‌کنندگان از کارخانجات و فرآیند تفکیک سنگ آهن و تبدیل آن به شمش و آهن اسفنچی و همچنین از مراحل طراحی و اجرای سیستم دیسپچینگ پیشرفته بازدید کردند و در هر مرحله با فناوری و دانش استفاده‌ شده، آشنا شدند. در این کارخانجات، عمدۀ مراحل به صورت هوشمند توسط شرکت‌های دانش‌بنیان، محققان و متخصصان داخلی انجام می‌شود.

در پایان این برنامه، نشست تخصصی با هدف ارائۀ نیازها و چالش‌های موجود در صنعت معدن و همچنین آگاهی‌بخشی درخصوص توان و ظرفیت جامعۀ نخبگانی، با حضور مسئولان مجموعۀ گل گهر برگزار شد.

حضور بر سر مزار شهدای کرمان خاصه شهید سلیمانی و ادای احترام به مقام شامخ شهدا و تجدید میثاق با آرمان‌های آنان، بخش پایانی این برنامه بود.

شایان ذکر است: برنامه‎های استانی بازدیدهای علمی مستعدان برتر و نخبگان کشور پیش از این نیز ذیل برنامه‌های فرهنگی بنیاد ملی نخبگان در سراسر کشور صورت می‌گرفت.


ما را در شبکه‌های اجتماعی به آدرس bmnirann@ دنبال کنید.

  • گروه خبری : newNews,SlideShow
  • کد خبر : 164076
مدیر سایت
خبرنگار

مدیر سایت

تصاویر

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید