بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
EN
  • 1402/11/21 - 14:10
  • - تعداد بازدید: 405
  • - تعداد بازدیدکننده: 369
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
در یک نشست هم‌اندیشی مطرح شد:

دیپلماسی فرهنگی؛ مجالی برای جذب نخبگان

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، دیپلماسی فرهنگی را مجالی برای جذب نخبگان برشمرد و این امر را بسترساز ایجاد تصویری شایسته از کشور در عرصه بین‌الملل توصیف کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ حجت‌الاسلام محمدمهدی ایمانی‌پور رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: علی‌رغم نقدهایی که نسبت به روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران در محافل علمی و دانشگاهی شده است، متاسفانه در حوزه مدل یابی و چگونگی فعالیت‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در روابط بین‌المللی کار زیادی صورت نگرفته است. ما از نقدهایی که می‌شود، استقبال می‌کنیم و معتقدیم که مسیر رشد از همین جا آغاز می شود. گرچه می‌دانیم بسیاری از نقدها، ناظر به وضعیت و شرایط میدان نبوده است ولی از آنجا که به دنبال دانش بنیان کردن دیپلماسی فرهنگی و عمومی کشور هستیم، برای دریافت نظرات علمی در این حوزه پیش قدم شده‌ایم.

ایمانی‌پور با بیان اینکه چالش‌ها در حوزه روابط فرهنگی بسیار زیاد است، افزود: ما به دنبال مدلی از روابط جمهوری اسلامی هستیم که بتوانیم در عرصه فرهنگ بین‌الملل عملیاتی کنیم. گرچه می‌شود از تجربه‌های دیگران نیز استفاده کرد اما ما تلاش می‌کنیم، چهره متفاوتی را ارائه کنیم و در پی بومی سازی مدل‌های رایج در دیپلماسی فرهنگی هستیم.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با تأکید بر اینکه هدف از روابط بین‌المللی فرهنگی، ارتقای جایگاه کشور و ارائه تصویر عزتمند از جمهوری اسلامی ایران در جهان است، گفت: معمولا کشورهای دیگر تلاش می‌کنند تا با دیپلماسی فرهنگی، مجالی برای رونق سرمایه گذاری، جذب نخبگان و ایجاد تصویری شایسته از خود در عرصه بین‌الملل استفاده کنند اما ما علاوه بر این، ادعا داریم که حامل پیام‌هایی جهانی از این طریق هستیم. پیام‌هایی که از فطرت ‌انسان‌ها برخاسته است.

وی با اشاره به اینکه تلاش می‌کنیم از داشته های علمی و فکری کشور استفاده کنیم تا به شیوه درست حکمرانی در عرصه روابط فرهنگی دست یابیم، افزود: در خارج از کشور، دستاوردهای علمی و فناوری دانشمندان‍‌مان را ارائه کرده‌ایم و جهانیان با این دستاوردها تا حدودی آشنایی دارند اما در حوزه علوم انسانی، مجالی برای عرضه بین المللی داشته‌های مان نداشته ایم. بنابراین ضروری است که در این زمینه، فعالیت‌های جدی‌تری داشته باشیم.


***

ما را در شبکه‌های اجتماعی به آدرس bmnirann@ دنبال کنید.

برای اطلاع از طرح‌های بنیاد ملی نخبگان اینجا کلیک کنید.

  • گروه خبری : newNews,SlideShow
  • کد خبر : 169859
مدیر سایت
خبرنگار

مدیر سایت

سامانه ی گفتگوی آنلاین