بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
EN

مشمولان تسهیلات ساخت/ خرید مسکن و تسهیلات ودیعه اجاره مسکن:

افراد دارای حداقل یکی از شرایط زیر می‌توانند حداکثر تا پنج سال پس از تاریخ برگزیدگی، برای بهره‌مندی از تسهیلات ساخت/ خرید مسکن و یا ودیعه اجاره مسکن درخواست خود را از طریق سامانه سینا (به نشانی https://sina.bmn.ir) ارسال نمایند:

 • برگزیدگان شیوه نامه شناسایی و توسعه فعالیت­های استادیاران جوان (طرح زنده یاد کاظمی آشتیانی)؛

 • برگزیدگان شیوه نامه تسهیلات جذب دانش آموختگان برتر دانشگاهی در موسسه­های علمی (طرح شهید شهریاری)؛

 • برگزیدگان  سطح 1 و 2 شیوه نامه شناسایی و پشتیبانی از اختراع‌های برگزیده (طرح شهید فخری‌زاده)؛

 • برگزیدگان شیوه نامه بهره­مندی دانش آموختگان برتر دانشگاهی از تسهیلات دوره پسادکتری پس از شروع دوره (طرح شهید چمران)؛

 • برگزیدگان شیوه نامه بهره­مندی دانش آموختگان برتر دانشگاهی از تسهیلات جذب در نهادهای فناورانه (طرح شهید تهرانی مقدم) که تا پیش از تاریخ 21/12/1402 برگزیده شده‌اند (لازم به ذکر است مهلت بهره مندی مشمولان این طرح از تسهیلات مسکن، تا پایان خرداد ماه سال 1404 است).

 • برگزیدگان شیوه نامه شناسایی استعدادهای برتر به منظور جذب در دستگاه‌های اجرایی که تا پیش از تاریخ 21/12/1402 در کارگروه و کانون ارزیابی طرح جذب دستگاه اجرایی برگزیده شده‌اند و بیش از پنج سال از صدور کد استخدامی آنان نگذشته باشد. (لازم به ذکر است مهلت بهره مندی مشمولان این طرح از تسهیلات مسکن، تا پایان خرداد ماه سال 1404 است).

 • به‌علاوه، متخصصان ایرانی دانش‌آموخته خارج از کشور می‌توانند برای درخواست بهره‌مندی از این تسهیلات، از طریق ارتباط با مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری اقدام نمایند.

توجه فرمایید که هر متقاضی صرفاً مجاز به استفاده از یکی از تسهیلات ساخت/خرید و یا ودیعه اجاره مسکن است و در صورت استفاده از یکی از این دو، امکان معرفی برای تسهیلات مسکن دیگر وجود ندارد. در صورت اعلام درخواست متقاضی برای معرفی مجدد در صورت عدم استفاده از تسهیلات قبلی، لازم است انصراف خود مبنی بر استفاده از وام قبلی را اعلام نماید تا موضوع در بنیاد بررسی شود.

 


مبلغ و تعداد تسهیلات:

در سال 1403، تسهیلات ساخت/ خرید مسکن حداکثر بیست میلیارد ریال و تسهیلات ودیعه اجاره مسکن حداکثر پنج میلیارد ریال از منابع بانک‌های عامل تأمین می‌گردد و نحوه پرداخت و بازپرداخت آن تابع شرایط ابلاغی بانک مرکزی است. در حال حاضر بانک­های عامل که در قسمت سایر شرایط به آن ها اشاره شده است، تا زمان تکمیل سهمیه تعیین‌شده از سوی شورای پول و اعتبار بانک مرکزی، در حال همکاری با بنیاد در ارائه تسهیلات هستند.

نرخ سود تسهیلات و میزان اقساط:

بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار بانک مرکزی، در حال حاضر، نرخ سود تسهیلات ساخت/خرید و ودیعه اجاره مسکن 23 درصد با بازپرداخت تا حداکثر 20 سال برای تسهیلات ساخت/ خرید مسکن و بازپرداخت تا حداکثر 5 سال برای تسهیلات ودیعه مسکن است. محاسبه مبلغ اقساط ماهانه، بر عهده بانک­های عامل است و متقاضی می‌تواند با مراجعه به مدیریت امور شعب بانک‌های عامل، از میزان اقساط اطلاع حاصل نماید.

مهلت بهره مندی از تسهیلات:

 1. مهلت ثبت درخواست دریافت کلیه تسهیلات مسکن (معرفی به بانک عامل) برای مشمولان حداکثر 5 سال پس از تاریخ برگزیدگی فرد است. (به غیر از مشمولان طرح شهید تهرانی مقدم و طرح جذب در دستگاه‌های اجرایی که تا پایان خرداد ماه سال 1404 است)

 2. تسهیلات صرفاً یک بار به افراد واجد شرایط تعلق می‌یابد.

 3. معرفی‌نامه ارسالی به بانک عامل، از تاریخ صدور، به مدت یک سال اعتبار دارد و تمدید، تغییر شهر/ استان، افزایش مبلغ و هر گونه معرفی مجدد، منوط به تصمیم‌گیری مجدد بنیاد بر اساس ضوابط و رویه‌های بنیاد خواهد بود و حداکثر شش ماه اعتبار خواهد داشت.

سایر شرایط:

در خصوص تسهیلات ساخت/ خرید مسکن:

 • بانک‌های عامل این تسهیلات، بانک‌های ملی، ملت، تجارت، صادرات، مسکن، رفاه کارگران و سپه هستند.

 • تمامی شرایط اعطای تسهیلات از جمله «نسبت مبلغ اصل و سود وام به ارزش ملک مورد نظر برای خرید»، «میزان حقوق دریافتی فرد»، «نحوه عقد قرار داد (اجاره به شرط تملیک، قرار گرفتن ملک در رهن بانک و ...)»، «تعداد ضامن»، «مدارک و مستندات لازم از جمله گواهی کسر از حقوق، فیش حقوقی و ...» تابع ضوابط و مقررات بانک عامل است و متقاضیان می‌توانند اطلاعات تکمیلی در این خصوص را از مدیریت امور شعب بانک عامل دریافت نمایند.

 • سند ملک، ششدانگ به نام متقاضی تسهیلات صادر خواهد شد.

در خصوص تسهیلات ودیعه اجاره مسکن:

 • بانک‌های عامل این تسهیلات که در حال حاضر با بنیاد همکاری می‌کنند، بانک‌های ملت، تجارت و سپه هستند.

 • متقاضی و همسر وی نباید قبلاً از تسهیلات مسکن هیچ بانکی استفاده نموده باشد.

 • اجاره‌نامه باید به نام متقاضی و دارای کد رهگیری باشد.

 • تمامی شرایط اعطای تسهیلات از جمله «میزان حقوق دریافتی فرد»، «تعداد ضامن»، «مدارک و مستندات لازم از جمله گواهی کسر از حقوق، فیش حقوقی و ...» تابع ضوابط و مقررات بانک عامل است و متقاضیان می‌توانند اطلاعات تکمیلی در این خصوص را از مدیریت امور شعب بانک عامل دریافت نمایند.

با توجه به موارد فوق، لازم است متقاضیان استفاده از هر یک از تسهیلات مسکن، پیش از ارائه درخواست، بررسی‌های لازم را انجام دهند و ضمن اطلاع کافی از شرایط و جزئیات وام، در زمانی که شرایط لازم و توان مالی برای پرداخت اقساط و نیز تأمین مبلغ مازاد بر وام برای تهیۀ مسکن را دارند، برای دریافت تسهیلات اقدام نمایند.

در صورت نیاز، برای کسب اطلاعات بیشتر از بنیاد ملی نخبگان، میتوانید با شماره 09601 تماس حاصل فرمایید.

سامانه ی گفتگوی آنلاین