بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
EN

 

مشمولان این تسهیل عبارتند از:

ـ برگزیدگان شیوه‌نامه شناسایی و توسعه فعالیت­‌های استادیاران جوان (طرح زنده‌یاد کاظمی آشتیانی)

ـ برگزیدگان شیوه‌نامه تسهیلات جذب دانش‌آموختگان برتر دانشگاهی در مؤسسه‌­های علمی (طرح شهید شهریاری)

ـ متخصصان ایرانی دانش‌آموخته خارج از کشور با معرفی از سوی مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری

ـ برگزیدگان شیوه‌نامه پشتیبانی از دانش‌آموختگان برتر دانشگاهی برای جذب در نهادهای فناورانه (طرح شهید تهرانی مقدم)

ـ برگزیدگان شیوه‌نامه پشتیبانی از دانش‌آموختگان برتر برای ایجاد کسب و کارهای دانش‌بنیان (طرح شهید رضوی)

ـ برگزیدگان شیوه‌نامه بهره­‌مندی دانش‌آموختگان برتر دانشگاهی از تسهیلات دوره پسادکتری (طرح شهید چمران)

 

مبلغ و تعداد تسهیلات:

تسهیلات مسکن بنیاد، در حال حاضر حداکثر به مبلغ ده میلیارد ریال از منابع بانک‌های عامل تأمین می‌گردد و نحوه پرداخت و بازپرداخت آن تابع شرایط ابلاغی بانک مرکزی است. در حال حاضر بانک‌های ملی، ملت، تجارت، صادرات، مسکن، رفاه کارگران و سپه در صورت داشتن سهیمه در حال همکاری با بنیاد ملی نخبگان در ارائه تسهیلات هستند. تعداد سهمیه نیز در هر سال‌ بر اساس درخواست بنیاد با موافقت و تصویب شورای پول و اعتباربانک مرکزی بوده است.

 

نرخ سود تسهیلات و میزان اقساط:

بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار بانک مرکزی، در حال حاضر نرخ سود تسهیلات ساخت / خرید مسکن 23% و بازپرداخت تا حداکثر 20 سال می‌باشد. محاسبه مبلغ اقساط ماهیانه نیز بر عهده بانک‌های عامل می‌باشد و متقاضی می‌تواند با مراجعه به مدیریت امور شعب بانک‌های ملی، ملت، تجارت، صادرات، مسکن، رفاه کارگران و سپه از میزان اقساط اطلاع حاصل نماید. منابع و مجوزی برای پرداخت تفاوت سود تسهیلات وجود ندارد و متقاضی در صورت قبول شرایط تسهیلات می‌تواند اقدام به درخواست و دریافت تسهیلات نماید.

 

مهلت بهره‌مندی از تسهیلات:

مهلت ثبت درخواست دریافت تسهیلات مسکن (معرفی به بانک عامل) برای مشمولان حداکثر 3 سال پس از زمان تأیید مشمولیت فرد می‌باشد. تسهیلات فقط «یک مرتبه» به افراد واجد شرایط تعلق می‌گیرد. همچنین در صورت معرفی متقاضی به بانک، نامه معرفی به بانک عامل از تاریخ صدور به مدت یک سال دارای اعتبار  می‌باشد و تمدید، تغییر شهر/ استان، افزایش مبلغ و هرگونه معرفی مجدد بر اساس ضوابط و مقررات موارد خاص تصمیم‌گیری خواهد شد.

 

 

ـ ارزش ملک خریداری شده بر اساس نظر کارشناسی، پوشش دهنده اصل و سود باشد. (حداقل 80% ارزش ملک خریداری شده پوشش دهنده اصل و سود وام دریافتی باشد)

ـ تمامی شرایط اعطای تسهیلات از جمله میزان حقوق دریافتی فرد، نحوه عقد قرار داد (اجاره به شرط تملیک، قرار گرفتن ملک در رهن بانک و ...) تعداد ضامنان، مدارک و مستندات لازم از جمله گواهی کسر از حقوق، فیش حقوقی و ... تابع ضوابط و مقررات بانک ها بوده و در صورت ضرورت می‌توانید اطلاعات تکمیلی را از مدیریت امور شعب بانک‌های ملی، ملت، تجارت، صادرات، مسکن، رفاه کارگران و سپه نسبت به کسب اطلاعات بیشتر اقدام نمایید.

ـ سند ملک  شش دانگ به نام متقاضی تسهیلات خواهد بود.

 

 

با توجه به موارد فوق، لازم است متقاضیان استفاده از تسهیلات خرید/ ساخت مسکن قبل از ارائه درخواست، بررسی‌های لازم را انجام دهند و ضمن اطلاع کافی از شرایط و جزئیات وام، در زمانی که شرایط لازم و توان مالی برای تامین مبلغ مازاد بر وام، همچنین  پرداخت اقساط را دارند، برای استفاده از تسهیلات اقدام نمایند.